Skip to content ↓

Teaching Staff

HEADTEACHER Mr R Marsh
DEPUTY HEADTEACHER Mr A Chipping
ASSISTANT HEADTEACHERS Miss C Eskriett
Mr R Poole

STUDENT PROGRESS LEADERS

Year 7 Mr A Hindle
Year 8 Mrs K Saunders
Year 9 Mrs K Lamkin
Year 10 Mrs D Hindle
Year 11 Miss P Smith

*Head of Department

ENGLISH Miss H Topham*
Miss J Francis
Mrs J Plummer
Mrs M Scudder
Mrs S Stratford
MATHEMATICS Mrs B Chipping*
Mr P Benson
Ms J Fielding
Mrs L Godfrey
Mr A Hindle
Mrs D Hindle
Mrs M Markham-Smith
MODERN FOREIGN LANGUAGES Mrs E Collison*
Mrs J Weller
SCIENCE Mr A Hearmon*
Mr D Mitchell
Miss A Sharpes
Mrs J Sinclair
Miss B White
HUMANITIES
(Geography/History/RE)
Mr P Saunders*
Miss H Keens
Mr W Lowis
Miss P Smith
Miss V Smith
ART Mrs M Gilbert
Mrs K Lamkin
DESIGN & TECHNOLOGY Mr S Mainstone*
Mrs C Hall
Mrs M Kilbey
Miss K Saunders
Mr M Wheatley
MUSIC Mr T Willis
CREATIVE & PERFORMING ARTS Mr T Willis*
RESOURCE PROVISION Mrs L Barr
DRAMA Mr A Wing
PHYSICAL EDUCATION Mr J Hughes*
Miss R Arnold
Mrs K Cawley
Miss H Chard
Mr S Trueick
COMPUTING Mr J Kemp*
Mr P Benson
SENCO (Special Educational Needs Co-ordinator) Mr R Poole*

ADMINISTRATIVE AND TECHNICAL SUPPORT STAFF

BURSAR Mrs A Adams
ADMINISTRATIVE STAFF Mrs R Ashley - Senior Admin Assistant
Mrs C Atrill - Finance Assistant
DATA MANAGER Mr M Prowting
EXAMINATIONS OFFICER Mrs B Chawdhery
REPROGRAPHICS MANAGER Mr R Branch
TECHNICIANS Mrs T Davis - Food Technician
Mrs G Lewis - Science Technician
Mrs R Rawlins - Science Technician
SUPPORT FOR LEARNING Mrs J Buttle
Mrs W Cargill
Miss N Dossitt
Mrs J Gibbs
Miss C Greenwood
Mrs K Lancaster
Mrs S Mayhew
Mrs S Page
Miss S Powell
Mr J Rycraft
Miss A Tarrant
Mrs K Weeks
Mrs C Willett
Miss A Young
ATTENDANCE/WELFARE OFFICER Mrs E Diamond
STUDENT SUPPORT MANAGER Mrs H Kavanagh
LIBRARIAN Mrs A Wooldridge
IT NETWORK MANAGER Mr G Knight
IT NETWORK SUPPORT Mr M Grey
FIRST AID Mrs R Ashley
SITE SUPERVISION STAFF Mr F Guimaraes – Site Manager
Mr P Goddard – Asst. Site Manager
Mr J Youd – Site Supervisor
CAREERS GUIDANCE EBP South Staff